دوشنبه 24 خرداد 1400

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری دانشمندان ابریشم را به چرم تبدیل کردند

 
 

پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400

دانشمندان ابریشم را به چرم تبدیل کردند

 
 

استفاده از پوست گاو برای تهیه چرم روشی نیست که دوستدار محیط زیست باشد به همین دلیل مهندسان در دانشگاه تافتس ایالات‌متحده با چاپ سه‌بعدی، از ابریشم ماده‌ای جدید شبیه چرم تولید کردند که در صورت لزوم به راحتی بازیافت می‌شود.

هزاران سال است که چرم به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری و دوام مورد استفاده بشر است اما تولید انبوه مدرن به این معنی است که آسیب‌های زیادی به محیط‌زیست وارد کرده و دوستدار محیط زیست نیست. گاوداری‌ها زمین‌های عظیمی را اشغال کردند و آب زیادی مورد استفاده قرار می‌دهند و حیوانات نیز مقادیر زیادی متان در جو منتشر می‌کنند و مواد شیمیایی سختی نیز برای پردازش تولید چرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
شایان‌ذکر است که گزینه های چرم سبزتر و تمیزتر در حال تولید چرم از چیزهایی مانند قارچ است و اکنون، محققان دانشگاه تافتس نشان داده‌اند که ابریشم نیز می‌تواند رقیبی در این رقابت باشد.
به‌نظر می‌رسد، ابریشم و چرم با یکدیگر متفاوت هستند اما این گروه روش جدیدی برای پردازش ابریشم ایجاد کرده است تا آن را سخت‌تر، محکم‌تر و با دوام‌تر کند، در حالی که همچنان انعطاف‌پذیر باشد. این فرآیند فقط به مواد شیمیایی ملایم نیاز دارد و می‌تواند در دمای اتاق انجام شود و تاثیر کمتری بر محیط‌زیست داشته باشد.
دانشمندان با الیاف معمولی ابریشم گرفته شده از پیله کرم ابریشم کار خود را شروع کردند. این الیاف به صورت دوغاب مخلوط و به قطعات اصلی پروتئین تقسیم می‌شوند. سپس فیبروئین ابریشم با یک نرم‌کننده و یک ماده غلیظ کننده صمغ گیاهی ترکیب و مواد حاصل به صورت سه بعدی چاپ می‌شوند، دقیقا مانند این که عنکبوت‌ها یا کرم‌ها آن را از غده‌های خود خارج می‌کنند.
محققان برای تقویت بیشتر مواد ابتدا یک لایه پایه کیتوزان (ماده‌ای که سخت‌پوستان اسکلت بیرونی خود را با آن سخت می‌کنند) را با نرم‌کننده و رنگ ترکیب کردند.
محققان اظهار کردند: ماده به‌دست آمده دارای خصوصیاتی مشابه چرم معمولی است. قابلیت جمع شدن، سوراخ شدن، کشش و دوختن را دارد تا لباس و لوازمی چرمی تهیه شوند. روش تولید چاپ سه بعدی می‌تواند برای ایجاد الگوها و بافت‌ها تنظیم شود تا عملکرد، ظاهر و یا قابلیت لمس آن تغییر کند.
فیورنزو اومنتو محقق این تحقیق می‌گوید: «کار ما متمرکز بر استفاده از مواد طبیعی مشتق شده است که با حفظ عملکرد مواد، استفاده از مواد شیمیایی سمی را به حداقل می‌رساند تا گزینه‌هایی برای محصولاتی که امروزه به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، فراهم شود. با استفاده از ابریشم، سلولز حاصل از زباله‌های نساجی و کشاورزی، کیتوزان ضایعات صدف و کلیه مواد شیمیایی نسبتا ملایم در حال پیشرفت در جهت رسیدن به این هدف هستیم.»
برای پایداری بیشتر مواد چرم حاصل از ابریشم به راحتی قابل بازیافت است. هنگامی که یک محصول به پایان عمر مفید خود رسید، مواد می‌توانند دوباره در دوغاب ابریشمی حل شده و به عنوان یک محصول کاملا جدید از چرم ابریشم ساخته شوند. حتی اگر به محل دفن زباله ختم شوند نیز قابل تجزیه هستند.
محققان افزودند: کارهای آینده شامل آزمایش روش‌های دیگر تولید این ماده و مقایسه بهتر چگونگی انباشته شدن آن در برابر چرم حاصل از حیوانات است.
این تحقیق در نشریه Materials & Design منتشرشده است.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
واریز یارانه در حاشیه وعده‌های میلیونی
:: فناوری اطلاعات ::
لایحه جدید آمریکا برای مقابله با چین در فناوری
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
الریان بی‌خیال لیگ قهرمانان آسیا شد
:: فرهنگ و هنر ::
داریوش مهرجویی نشان‌دار شد
:: حوادث ::
لباس های خونین، تنها سرنخ از زن ناپدید شده

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار