جمعه 6 ارديبهشت 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری واکسیناسیون بدون درد: ترکیب میکروسوزن و نانوذرات

 
 

سه شنبه 15 آبان 1397

واکسیناسیون بدون درد: ترکیب میکروسوزن و نانوذرات

 
 

محققان هلندی در یکی از تحقیقات خود موفق شدند از ترکیب میکروسوزن و نانوذرات، سامانه‌ی واکسیناسیون بدون درد با اثربخشی بالا تولید کنند. هزینه‌ی این فناوری از سیستم واکسیناسیون رایج کمتر است.

گوانگشنگ دو در پایان‌نامه‌ی دکتری خود در مرکز تحقیقات دارویی لایدن، روی جایگزین کردن روشی ساده‌تر برای واکسن‌های رایج کار کرده‌است. او سامانه‌ی واکسیناسیونی متشکل از نانوذرات و میکروسوزن ابداع کرده که برای بیماران استفاده از آن راحت‌تر است.
دو می‌گوید: «در این پروژه میکروسوزن به‌عنوان ابزار رهاسازی واکسن استفاده می‌شود که روشی بدون درد و غیرتهاجمی است و می‌تواند به‌صورت مؤثر موجب تحریک سیستم ایمنی بدن شود. همچنین از ترکیباتی که به‌صورت نانوذره در آمده به‌عنوان واکسن استفاده می‌شود که اثربخشی بسیار بالایی دارند. ما با تغییر این نانوذرات و اصلاح آن‌ها، پاسخ سیستم ایمنی بدن را مدیریت می‌کنیم.»
در حال حاضر استفاده از میکروسوزن و نانوذرات توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده‌است و تحقیقات زیادی روی آن در حال انجام است. گوانگشنگ دو در این پروژه دو نوع سیستم میکروسوزن را توسعه داده است. در یکی از آن‌ها میکروسوزن‌ها توخالی بوده و می‌توان ترکیبات واکسن را به‌صورت نانوذره‌ای از طریق آن به بدن تزریق کرد. در دومی از میکروسوزن‌هایی که پوششی از جنس واکسن روی سطح آن را گرفته استفاده می‌شود. هر دو سیستم می‌توانند اثربخشی بالایی روی سیستم ایمنی بدن داشته باشند. دو روی عوامل مختلف نظیر ابعاد نانوذرات و ویژگی‌های رهاسازی واکسن تحقیق کرده و بهترین شرایط را برای این کار مشخص کرده‌است. او پاسخ سیستم ایمنی بدن و آنتی‌بادی‌ها را روی موش‌ها آزمایش کرده و در نهایت بهترین واکسن را معرفی کرده‌است. یکی از مزیت‌های این فناوری آن است که واکسن‌های نانوذره‌ای با دوز کم و اثربخشی بالایی دارند؛ بنابراین، این فناوری می‌تواند هزینه‌ی واکسیناسیون را کاهش دهد. از سوی دیگر، این میکروسوزن‌ها بدون درد بوده و برای بیماران جذابیت زیادی دارند. این میکروسوزن‌ها طولی در حد چند صد میکرون داشته و به سختی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده هستند. آنها را می‌توان به‌صورت برچسب روی پوست قرار داد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نجفی: افزایش قیمت خودرو به ۵ درصد حاشیه بازار استمرار روند مسئله‌دار فعلی است انبار احتکار خودرو در شهرستان آذرشهر
:: فناوری اطلاعات ::
آپدیت جدید ویندوز۱۰ با یک ماه تاخیر!
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
قیمت بیرانوند دو برابر شد
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
اعتراف به قتل و سوزاندن جسد زن 41 ساله

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار